The VWMB1100 is a component of the professional VWMB system, designed to create aesthetic and functional screen installations in commercial spaces. This 1100 mm long bracket allows for the mounting of two screens with a total maximum load of 80 kg. The modular system enables easy connection of mounting plates to achieve the required length—without the need for cutting. VWMB1100 is the ideal solution for food service areas, information zones, and retail spaces, where flexibility, durability, and quick installation are key.
A robust aluminum construction, easy installation, and minimalist design make this bracket ideal for the high demands of modern environments. The components are connected using dedicated connectors, ensuring the stability of the entire installation.
| Index | VWMB1100 |
| Category | Menu Board |
| Color | Black |
| Guarantee | 5-letnia ograniczona |
| Product dimensions: | W: 1120 mm H: 300 mm D: 56,1 mm |
| Product weight: | 5,2 kg |
| SAP Index | WUSC-VWMB1100 |
| EAN Code | 5902841108370 |
| Color | Black |
| Package Dimensions | 1120 x 65 x 180 mm |
| Package Weight | 5,721 kg |
| HS Code (Harmonized System) | 732690 |
| HTS Code (Harmonized Tariff Schedule) | 7326909890 |
| Country of origin | Poland |