Professional pop-out mount designed to build portrait video walls. The open design of the VWPOP65-P allows full access to cabling, and the included ties are used to hide the cables easily and aesthetically. Independent 8-point micro adjustment allows precise alignment of screens without the use of tools. Special retractable system for easy access for service purposes. VWPOP65-P is padlocked against uncontrolled structure opening. This mount is the number one choice for users who care about intuitiveness and operating comfort. VWPOP65-P provides optimum comfort during the construction of a modular audio visual wall.
| Index | VWPOP65-P |
| Category | Video wall mounting brackets |
| Product group | Mounts for screens / monitors |
| Color | Black |
| Warranty | 5-year limited |
| Number of screens | 1 |
| Minimum screen size | 42″ |
| Maximum screen size | 65″ |
| Maximum load | 60 kg |
| Tilt | +28° |
| Screen Orientation: | Portrait |
| Height adjustment | Yes |
| VESA Mounting Compatibility | 200×400 do 400×600 |
| Product dimensions | W: 512 mm D: 90 mm H: 630 mm(W: 20,16″ D: 3,54″ H: 24,80″) |
| Product weight | 15 kg (33 lb) |
| Max. distance from mounting surface | 270 mm (10,63″) |
| Min. distance from mounting surface | 90 mm (3,54″) |
| Max. mounting pattern | 400 mm x 600 mm |
| Min. mounting pattern | 45 mm x 85 mm |
| Index | WUSC-VWPOP65-P |
| EAN code | 5908252968589 |
| Color | Black |
| Package dimensions | 630 x 585 x 115mm(24,80″ x 23,03″ x 4,53″) |
| Package dimensions | 15,5 kg (34 lb) |
| HS Code (Harmonized System ) | 732690 |
| HTS code (Harmonized Tariff Schedule ) | 7326909890 |
| Country of origin | Poland |