Professional workmanship, safety and aesthetic presentation
The VWSA3247-L design is a state-of-the-art solution for creating stable 3×2 video walls for 42″-49″ screens. Designed with durability, security and installation convenience in mind, it will be ideal for commercial, event and corporate applications.
High-quality workmanship, aluminum support beams and precise adjustment make any video wall built with the VWSA3247-L look professional and aesthetically pleasing.
🔷 Durable and stable construction – made of high quality materials to ensure safety even in heavy use
🔷 Support beams made of aluminum – increased resistance to deformation and ease of installation of screens
🔷 Modular 3×2 layout – allows 6 42″-49″ screens to be mounted horizontally
🔷 8-point micro-adjustment of screens – quick and accurate alignment of screens without the need for tools
🔷 Mechanical screen protection – protection against accidental ejection or unauthorized disassembly
🔷 Integrated cable organization system – aesthetically pleasing and orderly cable routing throughout the structure
🔷 Security screws – additional protection for the screens during installation and use
The VWSA3247-L design will be perfect wherever perfect image presentation, installation stability and professional finish are important – in showrooms, shopping malls, conference spaces or universities.
| Product dimensions | W: 2930 mm D: 289 mm H: 1829 mm(W: 115.35″ D: 11.38″ H: 72.01″) |
| Product weight | 90 kg (198 lb) |
| Max. distance from mounting surface | 1650 mm (64,96″) |
| Min. distance from mounting surface | 330 mm (12,99″) |
| Max. mounting pattern | 600 mm x 410 mm |
| Min. mounting pattern | 50 mm x 50 mm |
| SAP Index | WSTD-VWSA3247-L |
| EAN code | 5902841112629 |
| Color | Black |
| Package Dimensions | |
| Package Weight | |
| HS Code (Harmonized System ) | 732690 |
| HTS code (Harmonized Tariff Schedule ) | 7326909890 |
| Country of origin | Poland |