Professional solution for the most demanding video wall installations
The VWFCA3357-L design is an advanced video wall mounting system capable of hanging 9 50″-57″ screens in a 3×3 arrangement. Dedicated to floor/ceiling mounting, it provides maximum stability, durability and aesthetics for installation in commercial, event and corporate spaces.
High-quality materials, such as aluminum support beams, and innovative technological solutions, such as micro-adjustment and an integrated cable routing system, guarantee precise installation and safe use.
🔷 Durable and sturdy construction – provides superior stability even under heavy use
🔷 Support beams made of aluminum – lightweight construction while maintaining high strength
🔷 3×3 layout – ability to hang 9 50″-57″ screens in landscape orientation
🔷 8-point micro-adjustment of screens – quick and precise alignment of screens without the need for tools
🔷 Mechanical protection against ejection of screens – a guarantee of safe installation
🔷 Integrated cable organization system – allows cables to be routed aesthetically and neatly
🔷 Security screws – additional protection against accidental or unauthorized removal of screens
The VWFCA3357-L is the solution for those who want maximum precision, security and professional presentation of multimedia content.
| Product dimensions | W: 264 mm D: 3320 mm H: 4000 mm(W: 10.39″ D: 130.71″ H: 157.48″) |
| Product weight | 160 kg (353 lb) |
| Max. distance from mounting surface | 3700 mm (145,67″) |
| Min. distance from mounting surface | 300 mm (11,81″) |
| Max. mounting pattern | 600 mm x 410,5 mm |
| Min. mounting pattern | 55 mm x 50 mm |
| SAP Index | WUSU-VWFCA3357-L |
| EAN code | 5902841112711 |
| Color | Black |
| Package Dimensions | |
| Package Weight | |
| HS Code (Harmonized System ) | 732690 |
| HTS code (Harmonized Tariff Schedule ) | 7326909890 |
| Country of origin | Poland |