Professional and robust solution for building ceiling video walls
VWCA2257-L is a durable, modular design that allows for the installation of 4 50″-57″ screens in a 2×2 arrangement. Designed for ceiling mounting, it guarantees excellent stability, security and aesthetics, making it ideal for commercial, event and corporate spaces.
Support beams made of aluminum, independent 8-point micro-adjustment of screens, integrated cable organization system and infinite height adjustment make the installation of screens fast, convenient and professional.
🔷 Durable and stable construction – provides resistance to heavy use
🔷 Supporting beams made of aluminum – lightweight yet very strong
🔷 Modular layout 2×2 – possibility to mount 4 screens 50″-57″ in horizontal orientation
🔷 Independent 8-point micro-adjustment of screens – quick and precise adjustment of screens without the need for tools
🔷 Safety mechanism to prevent the screens from slipping out – increased installation security
🔷 Integrated cable organization system – allows cables to be routed aesthetically and neatly
🔷 Security screws – protect against accidental or unauthorized removal of screens
🔷 Infinite height adjustment – allows you to perfectly adapt the installation to the spatial conditions
🔷 Expandable – a flexible system that allows you to adapt the design to changing needs
The VWCA2257-L is the ideal solution for demanding multimedia projects, offering full security, functionality and aesthetic design.
| Product dimensions | W: 373 mm D: 2220 mm H: 2900 mm(W: 14.69″ D: 87.40″ H: 114.17″) |
| Product weight | 70 kg (154 lb) |
| Max. distance from mounting surface | 2626,5 mm (103,41″) |
| Min. distance from mounting surface | 951 mm (37,44″) |
| Max. mounting pattern | 600 mm x 410 mm |
| Min. mounting pattern | 50 mm x 50 mm |
| SAP Index | WUSU-VWCA2257-L |
| EAN code | 5902841112339 |
| Color | Black |
| Package Dimensions | |
| Package Weight | |
| HS Code (Harmonized System ) | 732690 |
| HTS code (Harmonized Tariff Schedule ) | 7326909890 |
| Country of origin | Poland |