VWPOP65-L is a professional pop-out mount designed to build a video wall of modules in a comprehensive and visually appealing way. Eight positions of screen adjustment, spring-loaded mechanism for adjusting the masses of individual screens or an easy service access system offer great construction possibilities. This mount is the number one choice for users who care about intuitiveness and operating comfort. VWPOP65-L provides optimum comfort during the construction of a modular audio/visual wall.
| Index | VWPOP65-L |
| Category | Video wall mounting brackets |
| Product group | Video walls and menu board |
| Color | Black |
| Warranty | 5-year limited |
| Number of screens | 1 |
| Minimum screen size | 42″ |
| Maximum screen size | 65″ |
| Maximum load | 60 kg |
| Tilt | +28° |
| Screen orientation | Horizontal |
| Height adjustment | Yes |
| VESA mounts | 100×100 to 600×400 |
| Product dimensions | W: 832 mm D: 85 mm H: 530 mm (W: 32.76″ D: 3.35″ H: 20.87″) |
| Product weight | 15 kg (33 lb) |
| Max. distance from mounting surface | 270 mm (10,63″) |
| Min. distance from mounting surface | 85 mm (3,35″) |
| Max. mounting pattern | 630 mm x 405 mm |
| Min. mounting pattern | 45 mm x 85 mm |
| Index | WUSC-VWPOP65-L |
| EAN code | 5908252968589 |
| Color | black |
| Package dimensions | 890 mm x 560 mm x 110 mm (35.04″ x 22.05″ x 4.33″) |
| Package weight | 15.8 kg (35 lb) |
| HS Code (Harmonized System ) | 732690 |
| HTS code (Harmonized Tariff Schedule ) | 7326909890 |
| Country of origin | Poland |