Fully adjustable | Tilt +11° | Load capacity up to 45 kg | VESA up to 600×400 mm
The VSM654 is a sturdy and modern double-arm wall mount, designed to securely mount large screens from 65 to 86 inches. With its aluminum construction and integrated cable routing inside the arms, the mount offers not only functionality, but also a high level of aesthetics, ideal for modern interiors.
The ability to swivel 90° to the left and right and the ability to tilt the screen by +11° make the mount ideal for spaces where the screen needs to be visible from different points – such as living rooms, conference rooms, showrooms and hotels.
| Index | VSM654 |
| Category | Wall mounts on arm |
| Product group | Mounts for screens / monitors |
| Color | Black |
| Warranty | 5-year limited |
| Number of screens | 1 |
| Minimum screen size | 65″ |
| Maximum screen size | 86″ |
| Forward tilting | |
| Tilt | +11° |
| Arm rotation | |
| Rotation left right | 90/90° |
| Maximum load | 45 kg |
| VESA mounts | 100×100 to 600×400 |
| Product dimensions | W: 720 mm D: 94 mm H: 455 mm(W: 28.35″ D: 3.70″ H: 17.91″) |
| Product weight | 15.6 kg 34 lb |
| Max. distance from mounting surface | 700 mm (27,56″) |
| Min. distance from mounting surface | 100 mm (3,94″) |
| Max. mounting pattern | 650 mm x 415 mm |
| Min. mounting pattern | 50 mm x 50 mm |
| SAP Index | WUSC-VSM654 |
| EAN code | 5902841111899 |
| Color | Black |
| Package dimensions | 770 mm x 390 mm x 90 mm(30.31″ x 15.35″ x 3.54″) |
| Package weight | 16.5 kg (36 lb) |
| HS Code (Harmonized System ) | 732690 |
| HTS code (Harmonized Tariff Schedule ) | 7326909890 |
| Country of origin | Poland |