Rotation 90°/90° | Tilt +11° | Load capacity up to 36 kg.
The VSM653 is a professional double-arm wall mount designed for screens from 30 to 47 inches. It’s perfect for places where the screen often needs to be placed at a different angle – lobbies, waiting rooms, conference rooms or sales spaces.
Thanks to its aluminum construction with internal cable routing, the VSM653 ensures not only durability, but also maximum installation aesthetics. The ability to rotate the screen by 90° left and right and tilt it by +11° allows you to conveniently adjust the view to suit your needs.
| Index | VSM653 |
| Category | Wall mounts on arm |
| Product group | Mounts for screens / monitors |
| Color | Black |
| Warranty | 5-year limited |
| Number of screens | 1 |
| Minimum screen size | 49″ |
| Maximum screen size | 65″ |
| Forward tilting | |
| Tilt | +11° |
| Arm rotation | |
| Rotation left right | 90/90° |
| Maximum load | 36 kg |
| VESA mounts | 100×100 to 600×400 |
| Product dimensions | W: 720 mm D: 700 mm H: 455 mm(W: 28.35″ D: 27.56″ H: 17.91″) |
| Product weight | 12.1 kg 27 lb |
| Max. distance from mounting surface | 700 mm (27,56″) |
| Min. distance from mounting surface | 100 mm (3,94″) |
| Max. mounting pattern | 650 mm x 415 mm |
| Min. mounting pattern | 50 mm x 50 mm |
| SAP Index | WUSC-VSM653 |
| EAN code | 5902841111882 |
| Color | Black |
| Package dimensions | 760 mm x 390 mm x 100 mm(29.92″ x 15.35″ x 3.94″) |
| Package weight | 13 kg (29 lb) |
| HS Code (Harmonized System ) | 732690 |
| HTS code (Harmonized Tariff Schedule ) | 7326909890 |
| Country of origin | Poland |