VCTX255 is an excellent choice of a video conference trolley for mounting two 50″-57″ screens for users looking for a practical solution that meets the highest expectations. It has been designed to provide comfort during a conference, speech, or public presentation. VCTX255 is perfect for all professional applications in conference rooms, educational facilities or at trade fair stands. Equipping the trolley with a system that protects the monitor against falling guarantees safe use. Braked castors facilitate mobility and enable the trolley to be positioned in the most optimum manner. The built-in storage compartment for AV accessories and shelves for a camera or a decoder ensure comfort of work for the most demanding customers. In addition, the integrated cable management system provides smart installation and makes the finished VCTX255 solution look very aesthetic.
| Product dimensions | W: 877.5 mm D: 954 mm H: 1762 mm(W: 34.55″ D: 37.56″ H: 69.37″) |
| Product weight | 90 kg (198 lb) |
| Max. distance from mounting surface | 1540 mm (60,63″) |
| Min. distance from mounting surface | 1240 mm (48,82″) |
| Max. mounting pattern | 658 mm x 459 mm |
| Min. mounting pattern | 50 mm x 95,5 mm |
| SAP Index | WWTR-VCTX255 |
| EAN code | 5908252969166 |
| Color | Black |
| Package Dimensions | |
| Package Weight | |
| HS Code (Harmonized System ) | 732690 |
| HTS code (Harmonized Tariff Schedule ) | 7326909890 |
| Country of origin | Poland |