ULS2500 – Universal LED Mounting System for 2 Cabinets 500 mm
The ULS2500 is a modular and durable LED mounting system designed for installations based on two 500 mm cabinets. Engineered for stability, precise alignment, and easy assembly, it is a reliable solution for professional LED video wall projects in both fixed and rental environments.
Its lightweight yet robust construction allows for efficient transport, fast installation, and dependable long-term performance. Thanks to its broad compatibility with different cabinet designs, the system can be used in a wide range of applications, including retail spaces, events, broadcast studios, corporate interiors, transportation hubs, and other public environments.
| Index | ULS2500 |
| Category | Universal LED Structure |
| Product group | Universa lLED Structure |
| Color | Black |
| Warranty | 5-year limited |
| Number of screens | 1 |
| dvLED screen size | 500 mm |
| Maximum load | 65kg/m² |
| Product dimensions | W: 85 mm D: 73,2 mm H: 1022 mm(W:3,34″ D:2,88″ H:40,23″) |
| Product weight | 4,26 kg (9,39 lb) |
| SAP Index | WUSC-ULS2500 |
| EAN code | 5902841110137 |
| Color | Black |
| Package dimensions | 180 x 85 x 1200 mm 7,08 x 3,34” x 47,24” |
| Package weight | 5 kg 11,02 lb |
| HS Code (Harmonized System ) | 732690 |
| HTS code (Harmonized Tariff Schedule ) | 7326909890 |
| Country of origin | Poland |