This is an excellent choice for users looking for a practical solution that meets the highest expectations. It has been designed to provide comfort during a video conference, speech or public presentation. TRV300 is perfect for all professional applications in conference rooms, office rooms and educational facilities. It is mobile and allows practical use in any arrangement due to its ergonomic shape and stable aluminum structure. The TRV300 videoconferencing trolley is equipped with a system that protects the monitors against falling and ensures intuitive adjustment of screens height. AV accessories, such as a laptop or camera, can be placed on shelves that are fitted directly to the vertical column. In addition, the integrated cable management system provides smart installation and makes the finished solution look very aesthetic.
| Index | TRV300 |
| Category | Flat screen trolley |
| Product group | trolleys and stands |
| Color | Black |
| Warranty | 5-year limited |
| Number of screens | 2 |
| Minimum screen size | 42″ |
| Maximum screen size | 55″ |
| Maximum load | 120 kg |
| Deviation | +11° |
| VESA mounts | 100×100 to 600×400 |
| Product dimensions | W: 875 mm D: 1246 mm H: 1853 mm(W: 34.45″ D: 49.06″ H: 72.95″) |
| Product weight | 53 kg (117 lb) |
| Max. distance from mounting surface | 1770 mm (69,68″) |
| Min. distance from mounting surface | 375 mm (14,76″) |
| Max. mounting pattern | 658 mm x 417,5 mm |
| Min. mounting pattern | 50 mm x 50 mm |
| SAP Index | WWTR-TRV300 |
| EAN code | 5902841112094 |
| Color | Black |
| Package dimensions | W: 2010 mm D: 260 mm H: 605 mm(W: 79.13″ D: 10.24″ H: 23.82″) |
| Package weight | 63 kg (139 lb) |
| HS Code (Harmonized System ) | 732690 |
| HTS code (Harmonized Tariff Schedule ) | 7326909890 |
| Country of origin | Poland |