TR5E is a universal videoconferencing cart. The lightweight and minimalist design of powder-coated steel and polished tubing makes it perfect for any interior such as offices, conference rooms and waiting rooms. The adjustable height makes the TR5E extremely functional. TR5E has a cable organization system to hide cables and maintain an aesthetically pleasing, orderly appearance of the entire installation. Castors with a braking mechanism ensure mobility.
| Product dimensions | W: 923 mm D: 773 mm H: 1777 mm(W: 36.32″ D: 30.42″ H: 69.95″) |
| Product weight | 25 kg (55.12 lb) |
| Max. distance from floor to screen centreMax. distance from the floor to the center of the screen | 1685 mm (66.34″) |
| Min. distance from floor to screen centreMin. distance from the floor to the center of the screen | 393 mm (15.47″) |
| Max. mounting pattern | 600 mm x 400 mm (23.62″ x 15.74″). |
| Min. mounting pattern | 100 mm x 100 mm (3.93″ x 3.93″) |
| SAP Index | WWTR-TR5E |
| EAN code | 5902841111202 |
| Color | Black |
| Package dimensions | W: 987 mm D: 262 mm H: 172 mm(W: 38.85″ D: 10.31″ H: 6.77″) |
| Package weight | 29 kg (63.93 lb) |
| HS Code (Harmonized System ) | 732690 |
| HTS code (Harmonized Tariff Schedule ) | 7326909890 |
| Country of origin | Poland |