TR5 is a universal video conference trolley. The lightweight and minimalist design of powder-coated steel and polished tubing makes it perfect for any interior such as offices, conference rooms and waiting rooms. Adjustable height and the possibility of tilting the screen make TR5 extremely functional. TR5 features a cable management system to hide cables and keep the aesthetic, smart appearance of the entire installation. Castors with a braking mechanism ensure mobility. Castors with a braking mechanism ensure mobility.
| Product dimensions | W: 695 mm D: 1142 mm H: 1771 mm(W: 27.36″ D: 44.96″ H: 69.72″) |
| Product weight | 28 kg (62 lb) |
| Max. distance from floor to screen centreMax. distance from the floor to the center of the screen | 1745 mm (68,70″) |
| Min. distance from floor to screen centreMin. distance from the floor to the center of the screen | 360 mm (14,17″) |
| Max. mounting pattern | 750 mm x 460 mm |
| Min. mounting pattern | 50 mm x 95 mm |
| SAP Index | WWTR-TR5c-B |
| EAN code | 5908252961412 |
| Color | Black |
| Package dimensions | W: 1750 mm D: 785 mm H: 275 mm(W: 68.90″ D: 30.91″ H: 10.83″) |
| Package weight | 32 kg (71 lb) |
| HS Code (Harmonized System ) | 732690 |
| HTS code (Harmonized Tariff Schedule ) | 7326909890 |
| Country of origin | Poland |