The SV16 desk mount for up to six 19″-27″ monitors is designed for users who perform all-day monitor maintenance. The monitor’s -50°/+50° tilt adjustment and 90° right-to-left screen rotation gives you the ability to adjust the screens according to your individual needs and provides excellent comfort during office work. Two types of mounts for the desk bracket allow any kind of installation, increasing its functionality. SV16 is an ideal choice for people who value ergonomics when working at a computer spending many hours at a desk, among other things. including in the industry, transport and monitoring centres.
| Product dimensions | W: 1410 mm D: 158 mm H: 800 mm(W: 55.51″ D: 6.22″ H: 31.50″) |
| Product weight | 14.5 kg (32 lb) |
| Max. distance from mounting surface | 700 mm (27,56″) |
| Min. distance from mounting surface | 100 mm (3,94″) |
| Max. mounting pattern | 100 mm x 100 mm |
| Min. mounting pattern | 75 mm x 75 mm |
| SAP Index | WUBI-SV16 |
| EAN code | 5908252960729 |
| Color | Black |
| Package dimensions | 1560 x 315 x 170 mm(61.42 x 12.40 x 6.69″) |
| Package weight | 16 kg (35 lb) |
| HS Code (Harmonized System ) | 732690 |
| HTS code (Harmonized Tariff Schedule ) | 7326909890 |
| Country of origin | Poland |