The SV08 desk mount is a solution suitable for installation of two monitors up to 27″ in a vertical setup. Easy tilting of the monitor in the range from -70° to +70° allows the user to obtain optimum adjustment of the screen and the maximum comfort. Two types of mounting options and height adjustment of monitors ensured by SV08 mean comfort and optimise the workplace. Cable management is integrated in the mount for smart installation.
| Product dimensions | W: 120 mm D: 165 mm H: 800 mm(W: 4.72″ D: 6.50″ H: 31.50″) |
| Product weight | 4 kg (9 lb) |
| Max. distance from mounting surface | 680 mm (26,77″) |
| Min. distance from mounting surface | 65 mm (2,56″) |
| Max. mounting pattern | 100 mm x 100 mm |
| Min. mounting pattern | 75 mm x 75mm |
| Index | WUBI-SV08C-B |
| EAN code | 5902841103221 |
| Color | Black |
| Package dimensions | 820 x 185 x 120 mm(32.28″ x 7.28″ x 4.72″) |
| Package weight | 4.5 kg (10 lb) |
| HS Code (Harmonized System ) | 732690 |
| HTS code (Harmonized Tariff Schedule ) | 7326909890 |
| Country of origin | Poland |