It is a perfect solution for presenting the screen in an elegant and, at the same time, safe manner. STD01 is universal and, due to its wide range of height adjustments, it can easily be adapted to many types of screens available on the market. A solid and stable base with the possibility of attachment to the floor makes it perfect for various rooms from hotel lobbies to conference rooms. Integrated cable management makes the finished installation neat and tidy, and as such STD01 is perfect for professional or commercial applications.
| Index | STD01 |
| Category | Display stands |
| Product group | Carts and stands |
| Color | Black |
| Warranty | 5-year limited |
| Number of screens | 1 |
| Minimum screen size | 40″ |
| Maximum screen size | 75″ |
| Maximum load | 80 kg |
| Height adjustment | YES |
| VESA mounts | 100×100 to 600×400 |
| Product dimensions | W: 660 mm D: 350 mm H: 1720 mm(W: 26″ D: 13.78″ H: 67.72″) |
| Product weight | 25 kg (55 lb) |
| Max. distance from floor to screen centre | 1650 mm (64,96″) |
| Min. distance from floor to screen centre | 250 mm (9,84″) |
| Max. mounting pattern | 750 mm x 460 mm |
| Min. mounting pattern | 50 mm x 96mm |
| Index | WSTD-STD01c-B |
| EAN code | 5908252962068 |
| Color | Black |
| Package Dimensions | 1(2) 820 x 500 x 150 mm(32.28 “x 19.69” x 59.06 “)2(2) 1735 x 190 x 120 mm(68.31” x 7.48 “x 4.72”) |
| Package weight | 1(2) 22 kg (49 lb)2(2) 6 kg (13 lb) |
| HS Code (Harmonized System) | 732690 |
| HTS (Harmonized Tariff Schedule) code | 7326909890 |
| Country of origin | Poland |