The EDBAK PWB3 is a robust, flat portrait TV wall bracket engineered for secure and stylish vertical display mounting. Supporting screens from 40 to 75 inches and up to 80 kg, the PWB3 offers a clean, minimalist design for commercial environments where portrait orientation is essential – such as digital signage, public displays, or office reception areas.
Thanks to its universal VESA compatibility (up to 400×600) and solid steel structure, the PWB3 ensures safe and permanent installation on plaster, wood or concrete walls. With included mounting screws and integrated screen protection, it’s a perfect solution for high-traffic areas where durability, functionality, and professional appearance matter.
| Index | PWB3 |
| Category | Fixed wall brackets |
| Product group | Mounts for screens / monitors |
| Color | Black |
| Warranty | 5-year limited |
| Number of screens | 1 |
| Minimum screen size | 40″ |
| Maximum screen size | 75″ |
| Maximum load | 80 kg |
| VESA mounts | 100×100 to 400×600 |
| Product dimensions | W: 458 mm D: 45 mm H: 780 mm (W: 18.03″ D: 1.77″ H: 30.71″) |
| Product weight | 6.5 kg (14 lb) |
| Max. distance from mounting surface | 45 mm (1,77″) |
| Min. distance from mounting surface | 45 mm (1,77″) |
| Max. mounting pattern | 400 mm x 750 mm |
| Min. mounting pattern | 50 mm x 100 mm |
| Index | WUSC-PWB3c-B |
| EAN code | 5908252960910 |
| Color | black |
| Package dimensions | 790 x 350 x 70 mm(31.10″ x 13.78″ x 2.76″) |
| Package weight | 7.2 kg (16 lb) |
| HS Code (Harmonized System) | 732690 |
| HTS (Harmonized Tariff Schedule) code | 7326909890 |
| Country of origin | Poland |