The OWM90 is a durable, functional wall housing designed specifically to protect Samsung 46″ OH Series monitors mounted outdoors. The solution combines rugged construction with contemporary design to provide aesthetics, protection and convenience in public spaces.
Made of durable steel, the housing protects the screen from adverse weather conditions and mechanical damage. The integrated cable routing system allows aesthetic and safe organization of cabling, which translates into greater durability of the entire installation.
The OWM90 also offers space for IT equipment, making it easy to expand the system with additional components such as a media player, router or UPS. The design is suitable for quick and easy installation, saving time during installation and service.
| Index | OWM90 |
| Category | Info kiosks and outdoor enclosures |
| Product group | Information kiosks and enclosures |
| Color | Black |
| Warranty | 5-year limited |
| Number of screens | 1 |
| Screen size | 46″ |
| Maximum load | 50 kg |
| Product dimensions | W: 731 mm D: 220 mm H: 1270 mm(W: 28.77″ D: 8.66″ H: 50″) |
| Product weight | 25 kg (55.12 lb) |
| SAP Index | WOZE-OWM90 |
| EAN code | 5902841139053 |
| Color | Black |
| Package dimensions | W: 1270 mm D: 731 mm H: 220 mm(W: 50″ D: 28.77″ H: 8.66″) |
| Package weight | 29 kg (63.93 lb) |
| HS Code (Harmonized System ) | 732690 |
| HTS code (Harmonized Tariff Schedule ) | 7326909890 |
| Country of origin | Poland |