OWM100 is a modern and rugged wall-mounted enclosure designed to protect Samsung 55″ OH Series monitors in outdoor spaces. It’s the ideal solution for information and advertising installations in public places such as building facades, bus stops, shopping or dining areas.
The structure was made of durable powder-coated steel, which provides high resistance to weather conditions and mechanical damage. The housing has been equipped with an integrated cable routing system, which allows aesthetic and safe installation.
Space is also provided inside for IT equipment to accommodate additional devices such as media players, power supplies or control systems. The design allows for quick and easy installation and provides easy access to the screen during servicing.
| Product dimensions | W: 731 mm D: 220 mm H: 1270 mm(W: 28.77″ D: 8.66″ H: 50″) |
| Product weight | 25 kg (55.12 lb) |
| SAP Index | WOZE-OWM100 |
| EAN code | 5902841139053 |
| Color | Black |
| Package dimensions | W: 1270 mm D: 731 mm H: 220 mm(W: 50″ D: 28.77″ H: 8.66″) |
| Package weight | 29 kg (63.93 lb) |
| HS Code (Harmonized System ) | 732690 |
| HTS code (Harmonized Tariff Schedule ) | 7326909890 |
| Country of origin | Poland |