The ITSV03 is an elegant and sturdy tablet stand that combines modern design with functionality. It was designed for professional and commercial spaces, such as hotel receptions, information desks, showrooms and conference rooms. With a universal VESA mount and a dedicated adapter included, the product can be easily adapted to a variety of tablet models from 10″ to 29″.
The stand features a heavy, stable base that guarantees safe use even in high-traffic areas. The adjustable tilt angle (+8°) allows you to adjust the viewing angle, and the cable management space inside the case allows for an aesthetically pleasing installation without visible wires.
| Index | ITSV03 |
| Category | Screen carts, Universal line |
| Product group | Tablet stands |
| Color | Black |
| Warranty | 5-year limited |
| Number of screens | 1 |
| Minimum screen size | 10″ |
| Maximum screen size | 29″ |
| Maximum load | 8 kg |
| Tilt | +8° |
| Height adjustment | none |
| VESA mounts | 75×75 to 100×100 |
| Product dimensions | W: 400 mm D: 450 mm H: 1040 mm(W:15.74″ D:17.71″ H:40.94″) |
| Product weight | 20 kg (44.09 lb) |
| Max. mounting pattern | 100 mm x 100 mm (3.93 x 3.93″) |
| Min. mounting pattern | 75 mm x 75 mm (2.95 x 2.95″) |
| SAP Index | WSTD-ITSV03 |
| EAN code | 5902841137806 |
| Color | Black |
| Package dimensions | W: 1040 mm D: 450 mm H: 400 mm40.94 x 17.71 x 15.74″ |
| Package weight | 35 kg (77.16 lb) |
| HS Code (Harmonized System ) | 732690 |
| HTS code (Harmonized Tariff Schedule ) | 7326909890 |
| Country of origin | Poland |