The EDBAK EWB100 is a lightweight flat wall mount designed for smaller screens from 32 to 43 inches. Supporting up to 30 kg and VESA compatibility up to 400×300, it’s perfect for TVs and monitors in bedrooms, offices, and small commercial spaces.
Its slim profile of just 26 mm allows the screen to sit close to the wall, while the integrated spirit level ensures quick and accurate installation. Designed for safety, the EWB100 features anti-theft protection and is suitable for brick, concrete, plaster, and wooden walls.
Moreover, the mount has protection against unauthorized removal – the use of special screws prevents accidental or intentional removal of the screen, making it an excellent choice for public spaces as well.
EWB100 fits concrete, drywall, brick and wooden walls. All necessary mounting screws are included, allowing you to begin installation right away.
| Index | EWB100 |
| Category | Fixed wall brackets |
| Product group | Mounts for screens / monitors |
| Color | Black |
| Warranty | 5-year limited |
| Number of screens | 1 |
| Minimum screen size | 26″ |
| Maximum screen size | 40″ |
| Maximum load | 30 kg |
| VESA mounts | 75×75 to 400×300 |
| Product dimensions | W: 495 mm D: 26 mm H: 370 mm (19.49″ x 1.02″ x 14.57″) |
| Product weight | 1.2 kg (3 lb) |
| Max. distance from mounting surface | 26 mm (1,02″) |
| Min. distance from mounting surface | 26 mm (1,02″) |
| Max. mounting pattern | 440 mm x 338 mm |
| Min. mounting pattern | 30 mm x 65 mm |
| Index | WUSC-EWB100c-B |
| EAN code | 5908252963485 |
| Color | black |
| Package dimensions | 505 mm x 205 mm x 35 mm (19.88″ x 8.07″ x 1.38″) |
| Package weight | 1.5 kg (3 lb) |
| HS Code (Harmonized System ) | 732690 |
| HTS code (Harmonized Tariff Schedule ) | 7326909890 |
| Country of origin | Poland |